Plażowe Mistrzostwa Nordic Walking

Dla prasy

2015

W słońcu rozruszaliśmy się na wydmowej rozgrzewce przed Pucharem Bałtyku

Ostatnie kilka dni przynosiły bardzo zróżnicowaną pogodę, jeszcze bowiem dzień wcześniej przenikliwy wiatr w połączeniu z deszczem dawał się łebianom we znaki. Organizatorzy w Łebie jednak wiedzieli na kiedy zaplonować swoją imprezę i wybrali sobotę, podczas której nieustannie świeciło słońce i w powietrzu czuć było wiosnę. To właśnie 28 marca odbyły się 4 Plażowe Mistrzostwa Nordic Walking i 2 Bieg Przełajowy o Palmę Pierwszeństwa, które zapowiedziały zbliżający się Puchar Bałtyku.
 
Całą imprezę poprzedziła dwuetapowa rozgrzewka, składająca się z kilkunastu minut zumby, zaskakująco sprawdzającej się przed nordiciem, i kilkunastu minut rozruszania się pod okiem instruktorów Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking. Plan dnia był tak rozłożony, aby zarówno kijkarze jak i biegacze nie wchodzili sobie w drogę i nie przeszkadzali sobie na trasie. Biegi bowiem rozpoczęły się dopiero po zakończeniu nordicu, w tym czasie kijkarze jedli obiad (dla każdego przygotowano pełny dwudaniowy posiłek w systemie stołu szwedzkiego). Następnie odbyła się dekoracja NW, biegacze zjedli i była druga dekoracja. Zdrowotel – główny organizator – zastosował w tym wypadku pewny i sprawdzony przez siebie model. Sprawdzona była również trasa, którą większość uczestników mogła rozpoznać z poprzednich imprez odbywających się w Łebie. Zawodnicy rozpoczynali od przejścia przez wydmę, by po pustej i szerokiej plaży udać się w stronę lasu, który widowiskowo rozpościera się wzdłuż Mierzei Sarbskiej. Piasek po ostatnich zimno-mokrych dniach był ubity, w związku z czym plaża nie stanowiła dodatkowego wyzwania, najtrudniejsze zdawało się być podejście pod wydmę, gdzie nogi dość głęboko się zapadały. Dawało się to we znaki zwłaszcza biegaczom i kijkarzom idącym na 10 km, gdyż ci robili dwa okrążenia i dwa razy musieli pokonać wzniesienie. Po za tym podłoże było płaskie i z wyjątkiem 50 m w całości przełajowe, bez żadnej kostki brukowej czy asfaltu.
W tym roku zmienił się regulamin Pucharu Bałtyku, a co za tym idzie i Plażowych Mistrzostw. Główna różnica jest taka, że dystanse zostały podzielone na rekreacyjny i profesjonalny (nie krótszy i dłuższy jak wcześniej), przy czym na profesjonalnym sprawdza się, czy kije są odpowiednie (głownie chodzi o to czy nie są kijami trekkingowymi) i zwraca się większą uwagę na technikę. Te zasady przyjęły się bezproblemowo i tylko kilka osób było zdziwionych, że tyle czasu chodziło na złym sprzęcie. Okazuje się, że obostrzenia mogą mieć też wartość edukacyjną. Co ciekawe, dystans rekreacyjny nie oznaczał wcale leżenia na kocyku i opalania się w wiosennym słońcu, gdyż rywalizacja była zacięta, co najlepiej pokazał najszybszy nordicowiec „rekreacyjny” – Krzysztof Człapski – który pokonał 5 km w czasie 31 min i 18 s. Z pań najszybsza okazała się Adrianna Tofil z czasem 36 min i 15 s. Dystans profesjonalny za to zawojowali Adrian Tofil (1:05:53) i Magdalena Rożyk (1:11:08).
Jeszcze przed dekoracją odbyła się ceremonia wręczenia Zdrowotelowi Łeba certyfikatu licencjonowanego ośrodka szkoleniowego Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking przez Paulinę Rutę – prezesa PSNW.
Wszyscy zawodnicy otrzymali wyjątkowe, szczegółowo wykonane, odlewane medale ze wzorem świątecznym, a najlepsi, oprócz pucharów, jeszcze palmy wielkanocne. Największa, „palma pierwszeństwa” przysługiwała stojącym na szczycie. Po dekoracji odbyło się jeszcze losowanie nagród, w którym do wygrania były chusty Buffa, zestawy herbat Kawonu, gadżety łebskie, książki, vouchery do wykorzystania na dowolną usługę w Zdrowotelu i wiele innych.
W sobotę wystartowało 201 osób, panowała pozytywna atmosfera i wszystko przebiegało zgodnie z planem. Krótko można powiedzieć, że była to bardzo dobra i dopieszczona impreza. Oby więcej takich.
 
Autor: Adrian Sosnowski

2014

III Plażowe Mistrzostwa Nordic Walking w Łebie już za nami

Łeba wydaje się być wyjątkowo szczęśliwym miejscem dla chodzących z kijami. Każde zawody, które tu zorganizowano odbywały się w czasie, kiedy można było spodziewać się przede wszystkim deszczu. Ale ten najwyraźniej nie sympatyzuje z organizatorami i się nie pojawia. W tym roku, 12 kwietnia, zawodnikom towarzyszyła tylko mgła na plaży i przyjemnie rześkie (nie zimne) powietrze.

Sprawdzona już trasa marszu nie uległa zmianie, zawodnicy mieli do pokonania dwa dystanse – 5 i 10 km – i szli plażą oraz leśną trasą wzdłuż jeziora Sarbsko. Dzięki nocnym deszczom podłoże było ubite, a wyścig po piasku był niczym podróż przez mleko, z widocznością na kilkadziesiąt metrów, sprawiającą uczucie baśniowej izolacji. Zdawało się, że są tam tylko zawodnicy, ich kije i droga do pokonania. We mgle niemalże zniknął nawet punkt wyjścia z plaży, jednak na szczęście nikomu nie przysporzyło to problemów. Teren leśny był o tyle wygodny, że droga przez niego prowadząca jest prosta i bardzo klarownie oznaczona, nie sposób się tam zgubić. Niewątpliwie mocnym punktem Plażowych Mistrzostw jest też to, że uczestnicy nie są zmuszeni do chodzenia po asfalcie, bruku czy betonie, jedyny taki odcinek znajduje się kawałek przed metą i jest może 50 metrowy.
Ta impreza była oficjalną rozgrzewką przed Pucharem Bałtyku, który rozpoczyna się już 26 kwietnia. Różniła się jednak tym, że nagrodą, oprócz pucharów, były również ręcznie robione palmy wielkanocne, które nieustannie robią furorę wśród uczestników. Na tę edycję do Łeby przyjechało 145 osób, najprawdopodobniej byłoby więcej, gdyby nie fakt, że inne zawody o podobnej randze zorganizowano w ten sam dzień i uczestnicy musieli dokonać wyboru. Niemniej jednak atmosfera była iście pozytywna i sportowa, a jedynym powodem do narzekań mogło być to, że część (mała, ale zawsze) zawodników podbiegała lub usiłowała podbiegać, co jest niestety problemem wszystkich tego typu imprez, wykorzystując osłonę mgły.
Niemniej jednak Plażowe Mistrzostwa w tym roku rozrosły się o Bieg o palmę pierwszeństwa, a imprezą towarzyszącą był rajd motocyklowy, dlatego też przez cały dzień w Łebie można było spotkać wielu sportowych zapaleńców.
Na mecie na zawodników czekał medal okolicznościowy i dwudaniowy obiad z deserem. Organizatorzy zapewnili również szatnię, prysznice i dodatkowe toalety. Szybko potem, bez zbędnego oczekiwania, nastąpiła dekoracja uczestników, również w dodatkowych kategoriach – lekarze, niepełnosprawni i odznaczenie za styl chodu. Następnie odbyło się rozlosowanie licznych nagród, a wieczorem uroczysta kolacja.
Organizatorzy – Zdrowotel Łeba – przyznają, że najważniejsze dla nich jest zadowolenie uczestników i dobra zabawa. Czy więc było warto pojawić się na Plażowych Mistrzostwach? Myślę, że bez wahania można odpowiedzieć, że tak. Równo za rok odbędzie się kolejna edycja Mistrzostw, tym razem impreza ta ma zostać częściowo przeformułowana, jak? to okaże się w kwietniu 2015.

................................................................................................
 

Już po raz trzeci spotkamy się na Plażowych Mistrzostwach Nordic Walking w Łebie, tym razem 12. kwietnia 2014 roku

Łebskie zawody z roku na rok coraz bardziej się rozrastają i osiągają większy sukces. Od 2012 roku możemy obserwować zawody, które dzięki malowniczej trasie i doskonałej organizacji wybijają się na tle innych pomorskich imprez, stając się przy tym obowiązkowym wydarzeniem w kalendarzu każdego entuzjasty kijów.

W przeciągu ostatnich lat Łeba wyraźnie zaznaczyła swoje miejsce na sportowej mapie Polski. Większość łebskich imprez organizowana jest przez Zdrowotel Łeba, a każda z nich wywołuje pozytywne emocje i zbiera liczne pochwały. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż osoby odpowiedzialne za mistrzostwa i rajdy traktują je bardzo poważnie i przez długi czas starają się możliwie najbardziej usprawnić wszelkie względy techniczne, aby każdy zawodnik czuł się pewnie i komfortowo. Dodatkowo, nie bez znaczenia są naturalne uwarunkowania Łeby, miejscowości nadmorskiej o urokliwej, wydmowej plaży i gęstych lasach sosnowych.
    III Plażowe Mistrzostwa Nordic Walking o Palmę Pierwszeństwa to huczne rozpoczęcie właściwego sezonu Nordic Walking, przedbiegi i rozgrzewka do Pucharu Bałtyku. Ponownie trasa będzie prowadzić w jedną stronę przez ścieżki leśne, a z powrotem przez plażę. Do wyboru będą dwa dystanse: 5 i 10 km. 12. kwietnia jest to jeszcze czas, w którym Łeba wolna jest od dużej liczby turystów, co znacznie ułatwia przeprowadzanie zawodów, a uczestnicy spokojnie mogą skupić się na marszu. W tym roku Plażowym Mistrzostwom będą towarzyszyć trzy dodatkowe imprezy – Bieg o Palmę Pierwszeństwa (biegi przełajowe na 10 km) i II Zdrowotel Rajd (rajd dla miłośników i posiadaczy zabytkowych motocykli) oraz kiermasz wielkanocny z rękodziełem.
    Oprócz tradycyjnych kategorii wiekowych pojawi się dodatkowa kategoria LEKARZ, opracowana w porozumieniu z Okręgową Izbą Lekarską w Gdańsku, do uczestnictwa w której zobowiązało się już teraz wielu lekarzy z centralnej Polski.
W organizację zawodów czynnie włącza się również Urząd Miasta Łeba, co niewątpliwie sprzyja osiągnięciu najwyższej jakości imprezy. Tegorocznym partnerem jest także Stowarzyszenie Bursztynowy Pasaż, które funduje upominki sportowe dla uczestników. Wszyscy zawodnicy będą mieli zapewniony dostęp do sanitariatów (również pryszniców), otrzymają pakiet startowy, okolicznościowy medal (najlepsi będą mogli pochwalić się jeszcze pucharami), a po zakończeniu zmagań będzie na nich czekał pełny, dwudaniowy obiad i słodka przekąska.
Istnieje też możliwość  skorzystania z pełnej z oferty organizatora – Zdrowotelu Łeba – i pozostania na cały weekend, co pozwoli dobrze się bawić na zawodach i odpowiednio wypocząć, odrywając się przy tym od codziennych zajęć. Zdrowotel i sama Łeba to miejsca w których nie ma możliwości nudzenia się, a dzięki korzystnemu położeniu można aktywnie i z przyjemnością spędzić czas nad morzem w towarzystwie całej rodziny.
    Ze względu na prestiż III Plażowych Mistrzostw Nordic Walking patronat medialny nad zawodami objęły liczne portale i gazety: chodzezkijami.pl, lebork24.info, LeborkNEWS.pl, GLE24.pl, noclegiLeba.pl, pieknekaszuby.pl, PulsKaszub.pl, naszemiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Express i Radio Gdańsk.
    Podsumowując, 12. kwietnia 2014 roku w Łebie ponownie odbędzie się swoiste święto sportu. Nadmorska trasa, sympatyczna atmosfera, miła obsługa i rywalizacja na najwyższym poziomie to powody dla których nie może Cię zabraknąć na III Plażowych Mistrzostwach Nordic Walking o Palmę Pierwszeństwa. Do zobaczenia na miejscu!

Adrian Sosnowski
 

Już po raz trzeci spotkamy się na Plażowych Mistrzostwach Nordic Walking w Łebie

    Przez ostatnie lata w Łebie utworzyła się mała tradycja, a bezpośredni weekend przed Wielkanocą stał się czymś na kształt święta sportu. W tym roku nie może być inaczej i znów nie może Was tu zabraknąć.

    12. kwietnia 2014 odbędą się tegoroczne Mistrzostwa. W zeszłym roku spodziewano się kiepskiej pogody i mrozu, a na czas zwodów wyszło słońce, dwa lata temu podobnie. Tym razem sytuacja jest o tyle komfortowa, że będzie to już prawie połowa kwietnia i warunki atmosferyczne nie powinny przynieść niczego nieoczekiwanego. Podczas III Plażowych Mistrzostw Nordic Walking w Łebie zawodnicy znów będą mieli okazję podążać leśnymi i plażowymi ścieżkami, podziwiać przyrodę i rozkoszować się malowniczymi widokami. Na dwóch dystansach (5 i 10 km) będzie można nacieszyć się pełnym jodu powietrzem, przy czym, oczywiście, ścigać się o pamiątkowe puchary, a potem, po ukończeniu trasy, dostać medal, zjeść dwudaniowy obiad i przy tym wszystkim poczuć prawdziwą, sportową atmosferę. Dotychczasowo każde zawody w Łebie były jednymi z największych i najlepiej zorganizowanych na całym Pomorzu (a może nawet i w Polsce). Zdrowotel Łeba ponownie będzie dbał o każdy szczegół, rozpoczynając od podstawowego porządku w biurze zawodów i profesjonalnie oznaczonej trasy, a kończąc na sprawnym i ciekawym przebiegu imprezy.
„Za każdym razem wkładamy wiele wysiłku, aby nasi goście czuli się tu bardzo dobrze. Cieszy nas też rosnąca popularność tych zawodów i rosnąca popularność samego Nordic Walking. Z roku na rok udoskonalamy formułę imprezy, a sami poznajemy też nowych, pozytywnych ludzi o podobnych zainteresowaniach. Oto właśnie chodzi, aby dobrze się bawić i zachęcać do aktywnego spędzania wolnego czasu, ostatecznie przecież wszyscy zbieramy tego zdrowe owoce, gdzie „zdrowe”  jest słowem kluczowym. – przyznaje Dorota Sosnowska, jedna z głównych organizatorek i inicjatorek Plażowych Mistrzostw.
    Dla tych osób, które zdecydują się zostać na weekend w Zdrowotelu, w przeddzień zawodów przygotowany będzie  koncert „Z piosenką przez Europę” a w sobotę po zawodach Wieczór Nordic Walking, czyli uroczysta kolacja w aktywnym gronie, a wszystko to w atrakcyjnej cenie 98 zł za osobodzień.
    Razem powtórzmy sukces poprzednich edycji, zapraszamy więc do zapisów na www.elektroniczezapisy.pl i do zobaczenia w Łebie!

Adrian Sosnowski

2013

Morze, śnieg i kije, czyli II Mistrzostwa Nordic Walking w Łebie o Palmę Pierwszeństwa

„Chcieliśmy ponownie zorganizować imprezę będącą swoistym świętem sportu. Miały to być zawody zrzeszające różnych ludzi, o różnych zainteresowaniach, pochodzących z różnych miejsc, których łączy wspólna pasja – Nordic Walking. Naszym zadaniem – Zdrowotelu Łeba – jest przede wszystkim zapewnienie uczestnikom dobrej zabawy, niezapomnianych wrażeń i aktywnego wypoczynku. Z tego co słyszałam cel ten udało nam się osiągnąć.” Elżbieta Pietruszewska, organizator Mistrzostw, z uśmiechem tak podsumowała łebskie rozpoczęcie sezonu Nordic Walking.

Uczestnicy mieli do wyboru dwa dystanse: pięcio i dziesięciokilometrowy. Na krótszym zwyciężył Tomasz Kozakowski z czasem: 31 min. 58 s. oraz Alicja Lisowska: 35 min. 12 s. Na dłuższym natomiast Marek Dołęgowski z czasem: 64 min. i 18 s. oraz Elżbieta Wojciechowska: 66 min. i 31 s. Jednakże każdy zawodnik został nagrodzony specjalnie zaprojektowanym na tę okazję pamiątkowym medalem tuż po przekroczeniu mety.

Ceremonia rozdania nagród odbyła się na hali sportowej ŁTO w Łebie. Za pierwsze trzy miejsca w swojej kategorii wiekowej każdy zwycięzca otrzymał puchar i ręcznie wykonaną palmę wielkanocną. Dodatkiem były także okazjonalne monety wybite przez Mennicę Polską, sponsorowane przez firmę Auto-Mobil z Wejherowa. Odznaczenia wręczali: Andrzej Strzechmiński, Burmistrz Miasta Łeby wraz z przedstawicielkami Zdrowotelu Łeba i jednocześnie organizatorkami zawodów Elżbietą Pietruszewską i Dorotą Sosnowską. Po przyznaniu zaszczytnych miejsc nastąpił czas na rozlosowanie upominków ufundowanych przez sponsorów. Można było otrzymać kije, kubki, perfumy, zestawy herbat i wiele innych, warto więc było zaczekać do końca.

W dzień zawodów 23. marca 2013 roku było mroźno, na plaży wiało i miejscami było ślisko, świeciło jednak słońce. Takie też były wcześniejsze prognozy, mimo to w II Mistrzostwach startowało prawie 300 osób. W błędzie byli ci, którzy obawiali się tej pogody, gdyż w czasie imprezy była ona jak na zamówienie, a lekki mróz był potrzebny, aby nie było chlapy. Cała trasa została solidnie odśnieżona, wszystkie niebezpieczne miejsca zagrodzone lub wyraźnie oznaczone. Czujni organizatorzy nawet na lodzie przy brzegu morskim umieścili ostrzeżenia. Ponadto pomoc medyczna i łebscy harcerze ubezpieczali uczestników. Trasa zawodów była identyczna jak w zeszłym roku, tylko że tym razem startujący podążali w przeciwnym kierunku, co pozwoliło uniknąć spaceru pod wiatr na odcinku plażowym.

Duża część uczestników postanowiła przyjechać do Łeby na cały weekend. Była też grupa osób, które zaczęły już pobyt od 17 marca i przyjechały na Tydzień Nordic Walking dla Aktywnych, podczas którego przygotowywały się do Mistrzostw. Dla nich organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcyjne punkty programu. W piątek w Zdrowotel Łeba można było wysłuchać wykładu o zdrowym żywieniu oraz koncertu szant duetu TRAWERS. Zawodnicy wymieniali wrażenia podczas sobotniej uroczystej kolacji, a w niedzielny poranek mogli wziąć udział w kąpieli Morsów Łebskich oraz wybrać się na wycieczkę na Wydmy Ruchome.

II Mistrzostwa Nordic Walking w Łebie o Palmę Pierwszeństwa i jednocześnie otwierająca  cykl zawodów Pucharu Pomorza Nordic Walking, należały do wyjątkowo udanych zarówno dzięki wszechobecnemu „duchowi sportu” jak i doskonałej organizacji. Sam Andrzej Strzechmiński – burmistrz Łeby mówił: „Cieszę się, że impreza tak efektywnie promująca aktywny styl życia odbywa się z dużym sukcesem w Łebie. Jest to wspaniała okazja, aby nasi goście poznali uroki tego miasta i nie ograniczali się tylko do leżenia na plaży. W dalszym ciągu będę wspierał inicjatywę promowania Nordic Walking i mam nadzieję, że już w najbliższym czasie doczekamy się w Łebie kolejnej imprezy związanej z chodzeniem z kijami.” A kolejne zawody w Łebie 30 listopada 2013 roku, które zamkną cykl zawodów Puchar Bałtyku i Pucharowych Mistrzostw Polski w Nordic Walking.

Adrian Sosnowski
Agnieszka Pałac

 

Do Mistrzostw Nordic Walking w Łebie zostało już tylko kilka dni.

 

Pogoda za oknem nawiązuje do znanego powiedzenia „w marcu jak w garncu”, na dzień zawodów synoptycy też przewidują lekkie przymrozki. Nie ma się jednak czym martwić, atmosfera Mistrzostw na pewno będzie gorąca, chociażby przez nastrój sportowej rywalizacji. Jednym ze sponsorów jest ponownie Burmistrz Miasta Łeba, który w tym roku funduje puchary dla tych, co staną na podium. Dodatkowo każda z uhonorowanych osób dostanie prawdziwą, ręcznie robioną palmę wielkanocną, a wszyscy startujący w zawodach otrzymają medal okolicznościowy i będą mieli możliwość wylosowania nagród od sponsorów.

Łebskie Mistrzostwa Nordic Walking to impreza nie tylko dla zawodników. Serdecznie też zapraszamy kibiców, dla których również przewidziane są atrakcje: kiermasz wielkanocny, aż trzy stoiska z kijami i osprzętem do Nordic Walking (w tym stoisko z pamiątkowymi kijami z Łeby), stoiska ze zdrową żywnością, suplementami diety i kosmetykami dla sportowców, punkty gastronomiczne. Odbędzie się także pokaz samochodów osobowych.

Oczywiście do Łeby można przyjechać na dłużej niż jeden dzień. Dla tych, którzy chcieliby spędzić z nami cały weekend przygotowaliśmy wieczór Nordic Walking, koncert szantowy, wykład na temat potęgi żywienia, a dla zainteresowanych odbędzie się wycieczka na Wydmy Ruchome do Słowińskiego Parku Narodowego. Ta propozycja weekendowego pobytu cieszy się dużym zainteresowaniem, w związku z tym zostało niewiele miejsc noclegowych, trzeba pamiętać, że tu też obowiązuje zasada: „kto pierwszy ten lepszy”.

II Mistrzostwa Nordic Walking Łeba 2013 o Palmę Pierwszeństwa odbywają się w tę sobotę (23.03.13), zapisy trwają tylko do czwartku (21.03.13), trzeba sie więc spieszyć. Serdecznie zapraszamy!

 

 

Mistrzostwa Nordic Walking znowu w Łebie!

23.marca 2013 roku już po raz drugi odbędą się II Mistrzostwa Nordic Walking Łeba o Palmę Pierwszeństwa inaugurujące zawody z cyklu Pucharu Pomorza. Cała impreza trwać będzie cały weekend od 22. do 24. marca. W te dni oprócz samych zmagań zaplanowane są również m.in.: koncert szant,  taneczny wieczór Nordic Walking z uroczystą kolacją czy wycieczka na Wydmy Ruchome i do Słowińskiego Parku Narodowego.
    Trasa zawodów będzie, podobnie jak w zeszłym roku, prowadziła przez odcinek plaży i las. Będziemy zatem spacerować w towarzystwie morza i  w otulinie sosnowej, gdzie oprócz widoków rodem z pocztówek mamy kontakt z nienaruszoną przyrodą. Mistrzostwa Nordic Walking to nie tylko zabawa dla wyczynowców, spotykają się tam ludzie z różnych środowisk, w różnym wieku, z rodzinami i przyjaciółmi, ludzie ze wspólną pasją jaką jest sport, a dokładniej Nordic Walking. Właśnie dla tych wszystkich osób organizatorzy zawodów tworzą święto aktywnych, połączenie wypoczynku z rywalizacją w sportowym duchu.
    Łeba kojarzona jest głównie z okresem letnim, co jest bardzo krzywdzące, gdyż właśnie poza wakacjami wychodzi na jaw prawdziwy klimat otoczenia. To właśnie poza sezonem gwar turystów ucicha, a przyroda zachwyca i dodaje zdrowia oraz energii. Rozpoczynamy już 22. marca, aby udostępnić wszystkim zainteresowanym kontakt z Łebą „nieznaną” i pokazać interesujące trasy spacerowo–nordicowe.
    Warto zwrócić uwagę, że ranga Pucharu Pomorza w Nordic Walking wzrosła od zeszłego roku, a nowy sezon Pucharu przyniesie wiele niespodzianek. Cykl zawodów w sezonie 2013 liczył będzie 7 imprez (Łeba, Koszalin, Jarosławiec, Grudziądz, Węgorzyno, Sztum i Sławno). Puchar Pomorza po raz pierwszy odbędzie się pod Patronatem Polskiej Federacji Nordic Walking.
    W zeszłym roku w Łebie było aż 400 osób, pomóż nam i wspólnie pobijmy ten rekord już dziś możesz zapisać się na: www.elektronicznezapisy.pl i www.zdrowotel.pl/nordic
Zapraszamy zatem serdecznie na II Mistrzostwa Nordic Walking Łeba 2013 o Palmę Pierwszenstwa, 22.-24. marca 2013 roku, ZDROWOTEL ŁEBA ul. Nadmorska 15/17 Łeba.

Patronat medialny nad imprezą objął:

portal chodzezkijami.pl

portal odkryjpomorze.pl

portal noclegileba.pl

gazeta Anonse

magazyn Żyj zdrowo i aktywnie

----------------------------------------------------------------------------------------------

2012

Mistrzostwa Nordic Walking, konferencja dla aktywnych i pogoda czterech pór roku, a to wszystko w zaledwie dwa dni.

W weekend 30.03-01.04.2012 r. w Łebie odbyły się pierwsze w historii Plażowe Mistrzostwa Nordic Walking. Impreza ta była o tyle godna uwagi, że rozpoczynała Puchar Pomorza i była debiutem organizatorskim Lokalnej Organizacji Turystycznej Łeba i Zdrowotelu Łeba. Po debiutach tego typu spodziewamy się zazwyczaj zobaczyć liczne błędy i niedociągnięcia wynikające z braku doświadczenia. Jeśli tego byśmy oczekiwali, to po tych zawodach bylibyśmy okrutnie zawiedzeni, gdyż impreza była przygotowana perfekcyjnie. Wszystko rozpoczęło się konferencją, na której liczni goście (w tym dr P. Kocur, dr inż. T. Ołdytowski, Burmistrz Barlinka – Zygmunt Siarkiewicz i inni) przedstawili możliwości i szanse Łeby na zostanie uzdrowiskiem, plany zagospodarowania terenów zielonych, zalety Nordic Walking jako pomocy przy rehabilitacji i liczne prezentacje dyscyplin sportu i rekreacji uprawianych na i przy akwenach wodnych. Największym zainteresowaniem cieszyły się, nieznane szerszemu gronu, aktywności sportowe, tj. speedminton, beach tennis i prototypowe urządzenie łączące możliwość chodzenia na nartach biegowych i przemierzanie dużych odległości po plaży – Ski-bolt. Frekwencja dopisała i co ciekawe wiek i stanowiska gości były bardzo zróżnicowane. Na konferencji spotkać można było zarówno gimnazjalistów, jak i Księcia Łeby. Zainteresowani następnie mogli zobaczyć miasto z przewodnikami PTTK, a później uczestniczyć w koncercie szantowym.
To było zaledwie preludium głównego wydarzenia, czyli samych zawodów. Na nieszczęście prognozy pogody były bardzo niekorzystne i z zapowiedzianych 370 osób dotarło zaledwie 300. Warto tu zwrócić uwagę, że są to liczby wręcz rekordowo wysokie dla imprezy tego typu, która odbywa się po raz pierwszy w Łebie (przypomnę, że na największej imprezie NW - Mistrzostwach Polski w Złotoryi było ok. 550 osób). Wśród występujących pojawiły się również osoby, które brały udział w zeszłorocznych Mistrzostwach Świata w NW, które odbyły się w Austrii, mowa to o dwójce, która wygrała tamte zawody, czyli o dwójce Mistrzów Świata (Elżbieta Wojciechowska i Bogdan Grygorowicz).
Jak wiadomo, sukces zawodów to ich pozytywna atmosfera, na którą składają się uczestnicy i prowadzący, przygotowanie trasy i ogrom najróżniejszych składników. Co interesujące wszystko było dopięte na ostatni guzik, pojawiały się nawet głosy, że była to najlepsza impreza Nordic-owa na jakiej zdarzało się bywać uczestnikom i że było bez zastrzeżeń. W dzień Plażowych Mistrzostw obawiano się o pogodę, gdyż z samego rana padał intensywny deszcz, później deszcz ze śniegiem, następnie ogromne płaty samego śniegu, a potem wyszło Słońce (mówiono o marcowych „czterech porach roku”). Kiedy startujący ustawili się na linii, na domiar złego intensywnie rozpadał się grad, na szczęście nie na długo. Pogoda lubi płatać figle i mimo, że podczas samego marszu na dworze było wręcz ładnie, to silny wiatr przeszkodził i uniemożliwił plażowe pokazy latawców, sportów wodnych i kilku innych zaplanowanych atrakcji. Klimat rywalizacji i dobrej zabawy jednak pozostał i w efekcie jedynym mankamentem imprezy było jak zwykle niehonorowe (na szczęście jednostkowe) podbieganie.
Po wysiłku każdy z uczestników otrzymał solidny obiad, było ogłoszenie wyników i zakończenie imprezy na sąsiedniej sali gimnastycznej. Wielkim plusem jest to, że każdy uczestnik, który znalazł się na podium otrzymał (oprócz medalu) szklaną statuetkę przedstawiającą łebski kuter. Następnie było już tylko, tradycyjne już na tego typu eventach, losowanie nagród i wszyscy zmęczeni i dumni zaczęli rozchodzić się do domów.
Rozpoczęcie Pucharu Pomorza odbyło się więc z ogromnym sukcesem, a I Plażowe Mistrzostwa Nordic Walking stały się nieodzownym elementem promowania aktywnego spędzania czasu nad łebskim morzem.

 

-----------------------------------------------------

30 marca 2012 r. w Łebie odbyła się konferencja pt. „Leczenie morzem”

Spotkanie to było częścią pierwszego dnia I Plażowych Mistrzostw Nordic Walking Łeba i miało na celu przedstawienie leczniczych i uzdrowiskowych walorów Łeby, jak i możliwości aktywnego i przyjemnego wypoczynku, który jest sposobem na zagospodarowanie czasu spędzanego nad Bałtykiem. Ta czterogodzinna, otwarta dla wszystkich, konferencja, była nasycona wystąpieniami i informacjami z najróżniejszych dziedzin. W pierwszej części można było się dowiedzieć o szansach Łeby na zostanie uzdrowiskiem, o zagospodarowaniu Parku Nadmorskiego i o korzyściach płynących z aktywnego stylu życia. Jako, że konferencja utrzymana była w duchu Nordic Walking, to też poznaliśmy burmistrza miasta Barlinek – europejskiej stolicy NW, dowiedzieliśmy się też o zdrowotnych i rehabilitacyjnych walorach tego sportu. Druga część zatytułowana „Łeba lubi aktywnych” oferowała możliwość bliższego poznania ŁKŻ, nowęcińskiej stadniny koni, drużyny łebskich narciarzy biegowych, morsów i innych grup związanych ze sportem. Co ciekawe zostały przedstawione formy aktywności, które są mało popularne i powszechnie nieznane, takie jak speedminton, beach tenis, czy kitesurfing. Podziwiano także latawce, żaglówki, siatkówkę, rowerowy Team Łeba i windsurfing. Niewątpliwie jednak największym zainteresowaniem cieszył się innowacyjny sprzęt do wędrowania po plaży pod nazwą „Skibolt”. W konferencji tej można było uczestniczyć dzięki zorganizowaniu i uprzejmości Zdrowotelu Łeba z pomocą Lotu Łeba i Polskiego Stowarzyszenia NW.

Na konferencji pojawili się m. in. : dr inż. arch. T. G. Ołdytowski, burmistrz Łeby A. Strzechmiński, burmistrz Barlinka Z. Siarkiewicz, dr P. Kocur i wielu innych.

To, że spotkanie było udane i cieszyło się zainteresowaniem ludzi w różnym wieku świadczy o tym, że Łeba skupia się też na aktywności, że to nie tylko plaża i wydmy, ale też interesujące miejsce do spędzania wolnego czasu, spędzania go inaczej  niż stereotypowo wylegując się cały dzień „na słońcu”.

Adrian Sosnowski