Blog

Astma - czym jest i jak ją leczyć?

21.10.2022

Astma (dychawica oskrzelowa) jest przewlekłym zapaleniem oskrzeli. Chory na astmę boryka się z ich niekontrolowanymi skurczami. Problem astmy może dotykać każdego, bez względu na wiek i płeć. Najwięcej jednak przypadków rozpoznaje się u dzieci poniżej 5. roku życia.

Uwaga! Najwięcej przypadków astmy stwierdza się w krajach wysokorozwiniętych, co może być ściśle związane z zanieczyszczeniem powietrza oraz konsumpcji wysoko przetworzonej żywności.

 

Przyczyny i objawy astmy

Jako jedną z głównych przyczyn astmy podaje się alergię. Nieadekwatna reakcja organizmu na alergen prowadzi do kurczenia się oskrzeli, a w efekcie do wystąpienia duszności i kaszlu. Astma jest chorobą przewlekłą, z tego względu stan zapalny w oskrzelach występuje cały czas - jego postać zaostrza się jednak w kontakcie z alergenem.

Astma jest chorobą, która u każdego człowieka może wyglądać nieco inaczej. Objawy mogą być mniej bądź bardziej nasilone, występować z różną częstotliwością i z powodu różnych czynników. Do najczęstszych objawów zalicza się:

  • Suchy kaszel - zazwyczaj nasila się w porze porannej i wieczornej.
  • Duszności - przez pacjentów opisywane jako ucisk w klatce piersiowej, który uniemożliwia wzięcie pełnego oddechu.
  • Świszczący oddech - jest zazwyczaj pierwszym objawem astmy, stwierdzonym przez lekarza podczas badania.

 

Leczenie astmy

Leczenie chorób pulmonologicznych jest długim procesem, który wymaga oddziaływania na organizm pacjenta na wielu płaszczyznach.

Celem leczenia jest przywrócenie choremu jak najwyższej sprawności oraz komfortu życia, a także zminimalizowanie skutków ubocznych choroby.

Astmę leczy się na trzech poziomach:

  • Doraźnym.
  • Przewlekłym.
  • Eliminacja zaostrzeń choroby.

Ze względu na to, że astma występuje na podłożu alergicznym, równolegle do jej leczenia stosuje się odczulanie oraz podaje się odpowiednie medykamenty.

Dodatkowo wielu chorych na astmę decyduje się na rehabilitację. Takie turnusy rehabilitacyjne np. nad morzem zapewniają odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz zabiegi, które prowadzą do złagodzenia objawów astmy. Dodatkowo specjalne organizowane wczasy dla alergików pozwalają na wzmocnienie jego organizmu, poprzez serię specjalnych zabiegów oraz indywidualną dietę.