Blog

Choroby dermatologiczne – z jakimi pacjenci borykają się najczęściej?

19.09.2023

Skóra to nasza największa tarcza ochronna, ale niestety, podlega ona różnorodnym schorzeniom, które mogą wpłynąć zarówno na nasz wygląd, jak i zdrowie. Choroby dermatologiczne to grupa dolegliwości, z którymi zmaga się duża część populacji. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym chorobom skóry, a także krótko omówimy, jak może wyglądać ich leczenie. Koniecznie przeczytaj, by wiedzieć na co zwracać uwagę podczas kontroli stanu swojej skóry!

5 najczęściej występujących chorób skórnych

  • Trądzik – to jedno z najbardziej powszechnych schorzeń skóry, zwłaszcza wśród młodzieży. Trądzik objawia się jako wypryski, zaskórniki i grudki na twarzy, plecach i klatce piersiowej.
  • Egzema (łuszczyca atopowa) – egzema to przewlekła choroba skóry charakteryzująca się suchą, swędzącą skórą, a czasem także zaczerwienieniem, pęcherzami i łuskami.
  • Łuszczyca – łuszczyca to schorzenie autoimmunologiczne, które powoduje nadmierną produkcję komórek skóry. Objawia się nadmiernym złuszczaniem się skóry, czerwonymi plamami i łuskami.
  • Róża (łac. rosacea) – róża to przewlekłe schorzenie skóry, które manifestuje się jako trwałe rumienie twarzy, powiększone naczynia krwionośne, krosty i grudki.
  • Grzybica skóry – grzybica to infekcja skóry wywołana przez różne rodzaje grzybów. Może objawiać się swędzeniem, rumieniem, łuskami i białymi plamami na skórze.

Leczenie chorób dermatologicznych – jakie terapie można stosować?

Leczenie chorób dermatologicznych obejmuje różnorodne metody terapeutyczne, takie jak stosowanie leków, kremów i maści, fototerapia, antybiotyki, leczenie immunosupresyjne oraz procedury chirurgiczne. Wybór odpowiedniej terapii zależy od rodzaju choroby skóry, jej nasilenia oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Warto podkreślić, że leczenie dermatologiczne powinno być zawsze przeprowadzane pod nadzorem specjalisty, czyli dermatologa, który dostosuje terapie do konkretnej sytuacji klinicznej pacjenta. W szczególnie nasilonych problemach skórnych, zaleca się rehabilitację np. w Łebie.