Blog

Czy astmę można wyleczyć?

14.11.2022

Niestety dla osób, które mają nadzieję na całkowite wyleczenie astmy, odpowiedź nie będzie pozytywna. Astma jako choroba przewlekła nie jest uleczalna, jednak przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia, w większości przypadków chorzy przechodzą ją praktycznie bezobjawowo i mogą cieszyć się wysoką jakością życia. Leczenie dróg oddechowych zazwyczaj odbywa się na wielu płaszczyznach, co daje szansę na redukcję negatywnych skutków do minimum.

Farmakoterapia przy astmie

Mimo tego, że astmy nie da się skutecznie wyleczyć, z powodzeniem można ją leczyć. Takie kompleksowe działania sprawiają, że większość przykrych objawów związanych z chorobą przestaje dokuczać pacjentowi.

Przy leczeniu astmy podaje się leki przeciwzapalne i rozkurczowe, które wpływają na zahamowanie bądź łagodzenie jej ataków. Do najskuteczniejszych leków, które mają działanie przeciwzapalne, zalicza się wziewne glikokortykosteroidy.

Medykamenty przyjmowane codziennie, które pozwalają długofalowo “trzymać astmę w ryzach”, nazywamy lekami kontrolującymi.

Działania doraźne przy astmie

W momencie wystąpienia ostrego ataku astmy, stosuje się leki doraźne, które w porównaniu z lekami kontrolującymi, działają znacznie szybciej, przynosząc ulgę choremu praktycznie natychmiastowo.

Dodatkowo chorzy, często samodzielnie inhalują się w domu, urządzają tzw. parówki, które pomagają nawilżyć drogi oddechowe i oczyścić je z wydzielin.

Pacjenci z astmą decydują się również na rehabilitację. Najczęściej takie turnusy rehabilitacyjne mają miejsce nad morzem, ze względu na wysoką zawartość jodu w powietrzu, który ma zbawienny wpływ na naszą kondycję zdrowotną.

 

Przypominamy również, że w każdy pierwszy wtorek maja, obchodzony jest Światowy Dzień Astmy. Inicjatywa ta ma na celu szerzenie świadomości wśród społeczeństwa na temat leczenia chorób pulmonologicznych i zwrócić uwagę na skalę tego problemu.