Blog

Czy niewydolność nerek jest uleczalna

22.12.2022

Czy niewydolność nerek jest uleczalna?

Niewydolność nerek dzielona jest na ostrą i przewlekłą. Mimo groźnie brzmiącej nazwy to właśnie ta pierwsza jest uleczalna. Pacjenci chorujący na przewlekłą niewydolność nerek niestety nie mogą liczyć na zanik choroby – do końca życia będą musieli poddawać się leczeniu, które ma na celu poprawę jakości życia oraz zmniejszenie objawów. W takim przypadku chorzy często korzystają z turnusów rehabilitacyjnych bądź specjalnych wczasów rehabilitacyjnych, które mają na celu poprawę ich kondycji.

Co to jest ostra niewydolność nerek?

Choć sam przebieg choroby jest gwałtowny, a wszelkie dolegliwości pojawiają się nagle, uszkadzane są inne obszary nerek niż w przypadku przewlekłej formy. W ostrej niewydolności zaburzona zostaje czynność filtracji i proces ten jest odwracalny. Najczęstszym czynnikiem odpowiadającym za ten rodzaj choroby nerek jest wystąpienie stanu zapalnego kłębuszków nerkowych bądź zaburzenia w oddawaniu moczu.

Jak leczyć ostrą niewydolność nerek?

Ten typ niewydolności nerek leczy się farmakologicznie. Szuka się, a następnie leczy bezpośrednie przyczyny choroby. Dodatkowo wpływa się na zahamowanie rozwoju chorób współistniejących, które mają wpływ na pracę nerek np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca bądź białkomocz.

Oprócz farmakoterapii istotną rolę odgrywa dieta – powinno ograniczać się spożywanie białek. Ze względu na wynik badań może okazać się konieczne zwiększenie bądź zmniejszenie ilości przyjmowanego potasu, a w przypadku występowania zaawansowanego stopnia mocznicy, pacjent musi zaniechać spożywania np. ryb, cielęciny, kasz, nasion strączkowych bądź pieczywa razowego.

Kolejną ważną kwestią jest zachowanie odpowiedniego nawodnienia organizmu i przyjmowanie płynów w ilości dokładnie ustalonej przez specjalistę. Ponadto potrawy powinny być przygotowane w sposób lekkostrawny, czyli bez smażenia bądź obsmażania, a także pieczenia. W ostrej niewydolności nerek zalecane jest spożywanie pokarmów gotowanych bądź pieczonych w folii.