Blog

Ruch

15.12.2016

RUCH

Aktywność fizyczna sprzyja każdemu aspektowi naszego życia, od banalnego odkręcenia słoika, przez zdrową sylwetkę, aż do przyjemności z długich spacerów i sportu samego w sobie. Jak już mowa o przyjemności, to wybór z wielkiego sportowego worka nie należy do najłatwiejszych. Musimy się kierować tym, co nam się podoba, w czym czujemy się dobrze. Jeśli fascynuje nas bieganie, biegajmy, jeśli lubimy odbijać piłkę, grajmy w siatkówkę czy piłkę ręczną, jeśli lubimy ciszę i spokój, wybierzmy leśne przejażdżki rowerem, bądź nordic walking. W gorszej sytuacji znajdziemy się, jeśli ze sportem nam jest nie po drodze i nigdy nie byliśmy nim zainteresowani.

Aby być zdrowym i (co ważne) sprawnym, trzeba się ruszać, to nie ulega wątpliwości. By zacząć się ruszać, potrzebujemy motywacji, której najlepszym źródłem jest wizualizacja korzyści. Zastanówmy się, co może dać nam uprawianie sportu – czy tylko szczupłą sylwetkę? Może będzie receptą na ból pleców spowodowany długim siedzeniem? Może też doda nam energii na co dzień? Po konkretne potrzeby wybierajmy też konkretną aktywność, napędzajmy się bliskością efektów ćwiczeń, a te szybko będą napawały satysfakcją.

Ćwiczymy, ogólnie rzecz biorąc, z trzech powodów: dla zdrowia (traktujemy sport jako profilaktykę schorzeń), w celu terapii i rehabilitacji i osiągania wyników sportowych.

Dla ogólnego zdrowia i podtrzymania sprawności, każda forma aktywności jest dobra. Ważne aby się nie przemęczać, nie forsować, gdyż niekiedy efekt może być odwrotny. Uprawiajmy sport kilka razy w tygodniu (najlepiej co drugi dzień, wtedy będą najlepsze efekty), jak wyjeżdżamy na wakacje, to leżenie na plaży i opalanie się dobrze wzbogacić o spacery, sporty wodne, wycieczki po górach, czy pływanie. Aby jeszcze bardziej wykorzystywać spacery można zaopatrzyć się w specjalne kije do nordic walking, nauczyć się chodu pod okiem instruktora i chodzić, używając nawet 90% mięśni ciała.

Rehabilitacja to dużo bardziej złożona kwestia, gdyż szczególnie tu trzeba być bardzo ostrożnym i uważać, by sobie nie zaszkodzić. Przy rehabilitacji konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza lub fizjoterapeuty.

Warto jednak pamiętać, że jeśli mamy problemy ze stawami, to bieganie nie jest zalecane, gdyż jest obciążające i stawy tego nie wytrzymają, jeśli występuje ból kręgosłupa, to klasyczne brzuski mogą go jeszcze nasilić.

Każda aktywność doskonale rozładowuje stres i daje czas na autorefleksję czyli na dialog wewnętrzny, pozwalający poukładać sobie zaległe sprawy i rozwiązać część problemów.

Ruch uczy nas również miarowego i pełnego oddechu, powiększa pojemność płuc, poprawia koordynację, podczas sportu wydzielają się endorfiny, zwiększa się gibkość i poprawia metabolizm.

Adrian Sosnowski