Blog

Wczasy a astma, czyli gdzie można się wybrać

14.03.2023

Jeśli jesteś astmatykiem bądź masz taką osobę w rodzinie, zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele czynników należy wziąć pod uwagę, planując wyjazdowy czas wolny. Nieodpowiedni dobór otoczenia może sprawić, że dojdzie do zaostrzenia choroby, a z pięknych wakacyjnych planów pozostaną tylko przykre wspomnienia.

Sprawdź, gdzie można jechać na wczasy, by móc w pełni odpocząć oraz zadbać o swoje zdrowie.

Morze, jezioro, czy góry?

Wczasy – astma może skutecznie pokrzyżować wakacyjne plany, ale umiejętnie zaplanowany wyjazd sprawi, że choroba nie powinna przysporzyć wielu problemów. Zazwyczaj wybieramy między morzem, jeziorem i górami. Podpowiadamy, jakie korzyści niesie za sobą każde z tych miejsc.

A może nad morze?

Nie jest sekretem fakt, że jod działa zbawiennie na układ oddechowy. Wysokie stężenie tego pierwiastka oraz duża wilgotność powietrza pozytywnie wpływa na naszą odporność, a także może redukować ilość infekcji dróg oddechowych. Co to oznacza dla astmatyka? Brak zaostrzenia choroby, a nawet złagodzenie objawów po kilkunastu dniach spędzonych nad morzem.

Hej z góry, z góry…

Góry jak najbardziej, ale raczej te powyżej 700 m n.p.m. Czemu? Im wyżej, tym mniejsza liczba roztoczy w powietrzu, które mogą zaostrzać objawy astmy. Szczególnie zbawienny wpływ mają Szwajcarskie Alpy – wysokość powyżej 1700 m n.p.m. Wczasy i astma mogą iść ze sobą w parze, pamiętaj jednak, że wysiłek możesz nasilić objawy choroby. Planuj łagodne trasy, które nie obciążą dodatkowo organizmu astmatyka.

A co z jeziorem?

Woda świetnie radzi sobie z wyłapywaniem roztoczy znajdujących się w powietrzu, dzięki czemu ilość alergenów w okolicy jeziora może być nieco mniejsza. Wielu astmatyków boryka się jednak z alergią na jad owadów. W związku z tym ukąszenie przez nie może prowadzić do nasilenia objawów choroby. Pamiętaj więc o tym, aby nad jezioro udać się raczej poza sezonem pylenia, kiedy owadów jest po prostu mniej.

 

Wczasy – astma, taki duet może się udać, jeśli odpowiednio przygotujemy się do wypadu. Pamiętaj, że zimniejszy klimat jest bezpieczniejszy dla astmatyków.