Blog

Wpływ jodu na nasz organizm

22.12.2022

Wpływ jodu na nasz organizm

Jod jest pierwiastkiem powszechnie znanym, ale czy na pewno zdajesz sobie sprawę z roli, jaką pełni w Twoim organizmie? Z poniższego artykułu zaczerpniesz najważniejsze informacje na jego temat.

Do czego niezbędny jest jod?

Pierwiastek jodu jest istotny w procesie produkowania hormonów tarczycy, co ma bezpośredni wpływ na ogólną kondycję naszego organizmu i jego prawidłowe funkcjonowanie. Nie bez powodu wczasy wzmacniające odporność, bardzo często odbywają się w formie turnusów rehabilitacyjnych nad morzem – to właśnie duża zawartość jodu w nadmorskim powietrzu przyciąga wielu kuracjuszy, którym zależy na podreperowaniu własnego zdrowia.

Za co odpowiadają hormony tarczycy?

Aby lepiej zrozumieć, dlaczego poprawne działanie tarczycy jest tak ważne dla naszego zdrowia, musisz wiedzieć, za co odpowiadają jej hormony. Jest to m.in.:

  • synteza białek,
  • metabolizm,
  • aktywność enzymatyczna,
  • prawidłowy rozwój systemu kostnego oraz nerwowego u niemowlaków, a także w trakcie życia płodowego,
  • jod wpływa również na ochronę w procesie zapalnym bądź nowotworowym.

Czy możliwe jest magazynowanie jodu?

Niestety jest to często powielany mit. Celem zapewnienia odpowiedniego poziomu jodu w swoim organizmie, musimy samodzielnie go sobie dostarczać poprzez dietę bądź wchłanianie go z powietrza poprzez układ oddechowy oraz skórę. Jak już wspominaliśmy, najwyższe stężenie tego pierwiastka jest w lokalizacjach nadmorskich, dlatego wybieraj wczasy bądź rehabilitację właśnie nad morzem! Połączysz przyjemne z pożytecznym i dostarczysz jod swojemu organizmowi praktycznie bez żadnego wysiłku. Wystarczą regularne, długie spacery.

Co się dzieje, kiedy w organizmie jest zbyt niski poziom jodu?

Zwiększa się wtedy poziom TSH, a co za tym idzie, tarczyca jest powiększona. Możesz wtedy zauważyć opuchliznę w okolicach szyi – w ten sposób organizm podejmuje próby wchłonięcia możliwie jak największej ilości jodu, aby móc powrócić do poprawnej produkcji hormonów.