Blog

Zdrowy styl życia

27.02.2016

ZDROWY STYL ŻYCIA

Poruszamy właśnie niesamowicie złożony i rozległy temat, który bywał i ciągle bywa przedmiotem wielogodzinnych wykładów naukowych, rozpraw akademickich, jak i codziennych rozmów. My skupimy się tu na esencji, najważniejszych i najprostszych elementach zdrowego stylu życia, o których szerzej rozpisywać się będziemy w kolejnych wpisach.

Przede wszystkim musimy zrozumieć, że pełnia zdrowia to rodzaj pojednania z Naturą. Cofnijmy się w wyobraźni o kilka tysięcy lat: ludzie biegają, bo nie ma samochodów, jedzą tylko naturalnie wychodowaną żywność, bo nie ma masowej produkcji, nie mają nałogów, bo kawa i tytoń jeszcze nie dotarły do Europy, a alkohol nie był ogólnodostępny, i stosują naturalne metody leczenia, głównie roślinne, bo nie ma aptek i farmaceutyki. To są właśnie podstawy zdrowego stylu życia. Złośliwi powiedzą, że tak, wszystko fajnie, ale żyło się wtedy przynajmniej dwa razy krócej. Nie da się ukryć, że rozwój medycyny, towarzyszący rozwojowi człowieka ma niesamowite znaczenie, a same wytwory nauki poprawiają jakość życia. Niemniej jedna nasze organizmy nie mogą być karmione tylko sztucznymi produktami, a długotrwałe stosowanie leków na każdą drobną dolegliwość niesie za sobą wiele skutków ubocznych. Pamiętajmy, że Natura z zasady dba o swoje „dzieci”, a korzystanie z jej dobrodziejstw przynosi pozytywne efekty.

  1. Bycie zdrowym, to kombinacja dobrej kondycji umysłu, ciała i ducha. Ważne, abyśmy żyli w zgodzie ze sobą, zastanawiali się nad własnymi emocjami i pragnieniami, nie zatruwali się stresem, nikotyną czy nadmiarem cukrów. Wystarczy, że poświęcimy chwilę na kontemplację siebie i już będziemy wiedzieć, co zrobić, aby czuć się lepiej.
  2. Im większą mamy świadomość, tym dalej posuwamy się w ekologii organizmu. Im więcej wiemy o tym, co spożywamy, tym bardziej chcemy jeść produkty naturalne, zbalansowane i dopasowane do naszego, indywidualnego problemu zdrowotnego (jeśli taki posiadamy).
  3. Kolejnym krokiem, niezastąpionym w naszym życiu, są ćwiczenia. Mówi się, że jeśli możemy tylko ruszać powieką, to musimy to trenować, by nie zatracić jeszcze tej możliwości. To dość drastyczny przykład, ale uświadamia nam, jak istotny jest ruch w naszym życiu. Aktywność fizyczna to jeden z lepszych prezentów jaki możemy sobie podarować. Dzięki niemu wzmacniamy stawy, mięśnie (które np. podtrzymują kręgosłup i powodują, że nie musimy mierzyć się z bólem), dotleniamy się, poprawiamy krążenie i ogólne funkcjonowanie naszego ciała, co nierozerwalnie wiąże się z naszym samopoczuciem. Trzeba pamiętać, że ćwiczenia, to nie tylko podnoszenie ciężarów na siłowni, są to również spacery, jazda rowerze, rozciąganie, gimnastyka, fitness, nordic walking i... długo by wymieniać.

Ciało i umysł to zespół będący całością. Dążenie do współgrania wszystkich elementów organizmu dopiero prowadzi do pełni harmonii. Dlatego zapamiętajmy, że dopiero połączenie diety, ruchu, rozwoju psychicznego, autodyscypliny i odpoczynku, daje pełne rezultaty i to je można nazwać zdrowym stylem życia.

Adrian Sosnowski