Blog

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

22.12.2022

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

Często zapominamy, że tak samo, jak o zdrowie psychiczne, powinniśmy zadbać o swoją kondycję psychiczną. Ostatnie czasy szczególnie nam to uświadomiły, kiedy to musieliśmy zmagać się z pandemią COVID-19, a co za tym idzie, poziom lęku w społeczeństwie drastycznie się zwiększył. Wiele osób nie potrafi funkcjonować pod tak ogromną presją – zarówno w obawie o swoje zdrowie, jak również o zabezpieczenie finansowe. W ostatnich latach odnotowano zwiększoną liczbę samobójstw. Specjaliści biją więc na alarm, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne! W poniższym artykule podpowiadamy, jak możesz to zrobić.

Jak możesz sobie pomóc?

Przede wszystkim, daj sobie pomóc! Nie ukrywaj swoich lęków oraz myśli. Czasami sama rozmowa z drugą osobą może przynieść ulgę. Co jeszcze wpłynie na poprawę Twojej kondycji psychicznej?

Wizyta u specjalisty

Psychoterapeuta pomoże Ci się uporać z natrętnymi myślami. Jeśli nauczysz rozpoznawać się rządzące Twoim organizmem mechanizmy, łatwiej będzie Ci zapanować nad reakcjami, a tym samym poradzić sobie z natrętnymi myślami bądź zachowaniami.

Zmiana miejsca otoczenia

Może jest miejsce, w które możesz się udać i odpocząć od codzienności? Może wizyta u dalszej rodziny bądź znajomych? Może samotny wyjazd?. Wiele osób decyduje się również na turnusy rehabilitacyjne nad morzem, gdzie oprócz zażywania zbawiennego jodu, możesz dodatkowo podreperować swoje zdrowie fizycznie. Nie od dzisiaj wiadomo, że “w zdrowym ciele zdrowy duch”. Możesz również zdecydować się na wakacje np. w Łebie, gdzie jest szeroka oferta pokoi, hoteli oraz kwater prywatnych na każdą kieszeń.

Medytacja

Wiele osób błędnie sądzi, że do medytacji potrzebne są specjalne warunki, zajęcie odpowiedniej pozycji itp. Nic bardziej mylnego! Medytować możesz gdziekolwiek i kiedykolwiek chcesz. Wystarczy, że przyjmiesz wygodną dla siebie pozę, zamkniesz oczy i skupisz się na oddechu. Już po niedługim czasie zauważysz, że Twoje ciało ogarnia spokój.

Farmakoterapia

Może się okazać, że problem leży gdzieś głębiej i sięga już aspektów fizycznych. Zaburzenia w działaniu organizmu mogą objawiać się obniżonym nastrojem. Jeśli wypróbowane przez Ciebie problemy zawiodły, udaj się do specjalisty, które może pomóc medykamentami.